Kategori
Fotoğrafçılık, Güncel
Hakkında

 Katalog Çekimi Nedir ?

Katalog çekimlerimizde de esas aldığımız en önemli hususlardan bir tanesi profesyonelliktir. Katalog çekimleri firmanızın veya markanızın ürünlerini listeleyerek fotoğraflı bir biçimde tanıtma çekimlerine verilen genel isimdir. Firmanızın veya markanızın kitlesel iletişim araçlarını doğru kullanması oldukça önemlidir. Markanızın kalitesi, dinamikliği ve tercih edilebilirliğini en yüksek noktalara taşımak açısından bazı noktalar dikkate alınmalı ve ürünlerin en doğru şekilde tanıtılarak müşterilere sunulması gerekmektedir.

İdeal Bir Katalog Çekimi İçin Püf Noktalar

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemi dikkate aldığımızda katalog çekimlerinde daha çok sanatsallık ön plana çıkarılarak estetik güzellik algısı en yüksek noktalara taşınmaktadır. Model üzerinde kıyafet veya ayakkabı tanıtımı yaparken estetik ve güzellik algısını en yüksek noktada tutmak ve ürününüzü bu anlamda arka plana atmamak oldukça önemli bir püf noktadır. Estetik algısını bozmadan yapılan kaliteli ürün fotoğraf çekimleri müşterileri çekerek markanızın bilinirliğini arttıracak bir basamaktır. Bu nedenle estetik ve ürün kalitesi bir arada tutularak fotoğraf çekimleri ortaya çıkarılmalıdır.

Katalog Çekimleri Nasıl Yapılır, Kullanılan Teknikler Nelerdir ?

Katalog çekimi diğer tüm fotoğraf çekimlerinin aksine ışığı diğer her şeyden ön planda tutarak çekilmektedir. Katalog Çekimlerinde doğru açı ve ışık kullanılarak dikkatler odaklanılan ürünün veya tanıtılmak isteyen her neyse onun üzerine verilmelidir. Bunun sebebi tanıtımda akılda kalıcılığın sağlanması ve müşterilerin o ürünü elde etme isteğini sıkılaştırmaktır. Fotoğraf çekim teknikleri adı altında bir nevi pazarlama teknikleri açısından oldukça olumlu sonuç veren bir yöntemdir.

Doğru açı ve ışık ayarlamaları yapıldıktan sonra tek bir açıdan değil çoklu açılar ile çalışma yapılır. Hangi açıya göre çalışıldıysa o açıya göre doğru yönden ışık ayarlamaları yapılarak odak noktası ürün haline getirilirken bir yandan bilinç altında etki edecek estetiksel algı da dikkate alınır. Daha sonrasında çıkarılan fotoğrafların  kalitesini arttırmak adına çeşitli programlar ile oynamalar yapılır.

Çekim Sonrası Kullanılan Programlar Niçin Kullanılır ?

Fotoğraflar ortaya çıkarıldıktan sonra üzerinde oynamalar yapılır. Bunun sebebi istenmeyen bir noktanın veya tekniksel hatanın fotoğraf içerisinde bulunmasıdır. Gerekli programlar iyileştirmeler dışında genel olarak istenmeyen ve fotoğrafın estetik görünümünü bozan detayları yok etmek adına kullanılır. Bunun yanı sıra daha kaliteli görünmesi için fotoğraflar üzerinde gerekli oynamaların yapılması çoğunlukla şarttır.