Kategori
Fotoğrafçılık
Hakkında

İdeal Mekan Nasıl Olmalıdır ?

Düğün kararı verildiğinde, çiftlerimizin aklında beliren öncelikli husus düğün fotoğraf çekimi diyebiliriz. En mutlu ve belki de bir daha yaşanmayacak o anları ölümsüzleştirmek, ebedi bir hatıra haline getirmek, eski zamanlardan günümüze önem kazanan şeylerden bir tanesidir. Düğün fotoğraflarının çekimi konusunda birçok soru vardır. Bu soruların cevaplarını bu yazımızda ele alacağız.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere düğün fotoğraf çekimleri için en ideal mekanı seçmek, fotoğrafların özgünlüğü ve yansıtacağı görsellik açısından oldukça önemli bir detaydır. İç ve dış mekan olmak üzere ikiye ayrılan düğün fotoğraf çekimi mekanlarına ek, tarihi yerler de sık olarak tercih edilmektedir.

İdeal düğün fotoğraf çekimi mekanı şudur diyebilmek anlamsız olacağı için kategoriler içerisinde sizin için hangi mekanın uygun olup hangi mekanın uygun olmadığını tartışmaya çalıştık;

DIŞ MEKANLARDA TARZINIZI YANSITIN !

Düğün fotoğrafları genel olarak bir süreklilik halinde klasikleşir hale gelmiştir. Fakat artık sınırların dışına çıkmak, farklılıklar yaratmak düğün fotoğraflarında da mümkündür. Manzara ağırlıklı dış mekanların yanı sıra, renkli grafiti önünde çekilen fotoğraflar bu sıralar daha çok tercih edilmekte ve marjinal yönüyle düğün fotoğraf çekimlerine güzellik katmakta. Düğün fotoğrafı çekilebilecek dış mekanları bulunan semtlere örnekler verecek olursak;

➜ Kadıköy
➜ Üsküdar
➜ Taksim
➜ Kanlıca
➜ Karaköy

Daha çok marjinalliğin konuştuğu mekanların bulunduğu semtlerden birini seçip mekan araştırmak ile işe başlayabilirsiniz.

Mekanlarda Ambiyansın Önemi & Etkileri


Düğün fotoğraf çekimleri
gerçekleşecek mekanların önceden gidip görülmesi, benimsenmesi gereklidir. Fotoğrafçılar çoğu zaman canlı insanlar ile çalışmanın zorluklarını belirtmekte ve çekim öncesi iletişimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Mekan içerisindeki ambiyanstan daha çok, fotoğrafçı ve çiftin birbirlerine ısınmaları düğün fotoğraf çekimi yapılırken fotoğrafların özgünlük ve estetiksel algısını büyük oranda etkilemektedir.

İÇ MEKANLARDA DİNAMİKLİK SİZİNLE !

Bazı iç mekanlar gerek dekorları, gerek ambiyansları ile adeta mükemmel fotoğraflar çekmek ve çekilmek için ideal yerlerdir. İç mekanlarda önemli olan hususlardan bir tanesi mekanın boğucu ve sıkıcı olmamasıdır. Çünkü fotoğraf çekimleri doğallık esas alınarak gerçekleştirilir. Gerçekleşme anındaki en ufak tedirginlik veya gerginlik fotoğrafların kötü çıkmasına sebep olur. Bu nedenle iç mekan seçimi yaparken öncelikli bir araştırma sonrası mutlaka gidilip görülmelidir. En fazla tercih edilen iç mekanlardan bazıları şunlardır;

➜ Kız kulesi
➜ Galata kulesi
➜ Yerebatan sarnıcı
➜ Unkapanı
➜ Topkapı

Fotoğraf Çekimlerinde Işık Ne Kadar Önemlidir ?

Fotoğraf çekimleri genel olarak profesyonel olarak gerçekleştirilir. Fakat aynı zamanda bir hobi olan fotoğrafçılık özellikle günümüzde her yaştan insanın uğraşı haline gelmiştir. Hobi olarak yapılan çekimler oldukça zevk verir ve her an yapılabilir. Fakat profesyonel anlamda yapılan çekimler zannedildiği kadar eğlenceli ve kolay değildir. Çok basit gibi görünen fotoğraf çekimleri çekim öncesi ve çekim sonrası bazı aşamalar ile gerçekleşir.

ÇEKİM ÖNCESİ;

Fotoğraf çekimi için  gerekli olan tüm profesyonel materyallerin hazırlanması gerekmektedir. Fotoğraf çekilecek alan önceden görülmelidir. Işık düzeyi her mekanda farklılık arz ettiği için gerekli materyallerin kullanılıp kullanılmayacağı mekan analizleri ile belirlenir.

Fotoğraf çekimlerinde arka plandan çok ışık önemlidir. Bir mekan veya bir arka plan ne kadar güzel, hoş ve dikkat çekici olursa olsun doğru ışık ayarlamaları yapılmadığında fotoğraf çekimi bir kabusa dönüşebilir.

ÇEKİM SONRASI;

Profesyonel bir şekilde çekilen fotoğraflar tek tek elenir. Elendikten sonraki  adım ise geriye kalan fotoğrafları iyileştirme çalışmalarıdır. Mükemmel ışık ayarlamaları da yapılsa bazı durumlarda fotoğraflar olduğundan daha kötü çıkabilir. Bunun yanı sıra çekim sırasında istenmeyen bir ayrıntının fotoğrafta belirmesi iyileştirme sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle çeşitli programlar ile elekten geçen fotoğraflar sonuç olarak beğeniye sunulur.