Fotoğraf makinası tarihi

Fotoğraf makinasının bir kişiye ait üretilmiş olduğunu söylememiz mümkün değildir. Bu icat uzun yıllar belirli çalışmalardan sonra  ortaya çıkmıştır. Fotoğraf makinası tarihi 1568 yılında Daniello  Barbaro karanlık adı verilen bir cihaza mercek ekleyerek görüntünün daha kesin olması adına yönünde çalışmalarda bulundu. 1802 yılında Thomas wedgaad ve sör Humphery Davy ışığa karşı duyarlı bir madde ile kağıt üzerine baskı yolu ile görüntüler elde ederek başarılı oldular ancak ortaya çıkan görüntüler uzun ömürlü olamadı. 1816 yılında Joseph niepce bir mücevher kutusu ve bir mikroskoptan alınmış mercekle ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başardı. William Talbot adında ki İngiliz 1835 yılında  ilk pozitif baskıyı bastı görüntünün ömürlü olması sağlanabilmişti.

1839 yılında ise Louis Daguerre gümüş plak üzerinde görüntüler aldı. En sonunda 1888 yılında kutu makinası piyasaya sürüldü. Bu makine kodak sistemini kullanan film şirketi tarafından geliştirildi. İnsanoğlu binlerce yıldan beri çevresinde gördüklerini bir biçimde çizmek görüntülemek gereğini duydu çünkü o zamanlar resim insanların çevrelerinde gördüklerini ve doğada var olan güzellikleri kaydetme gereğinde bulunur.

Fotoğraf makinasının Osmanlı dönemindeki yeri

Osmanlı coğrafyasında ilk kez İstanbul’da çıkan Takvim-i Vekayi gazetesinin 28 ekim 1939tarihli nüshasında tercih edilmiştir. Aynı zaman da ilk savaş fotoğrafları 1846 yılında Meksika-Amerika savaşının fotoğraflandığı bilinmektedir.

Günümüz fotoğraf makinaları

Günümüzde fotoğraf artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası halindedir. Günümüz teknolojisinde fotoğraf makinaları olmaz ise olmaz parçalardan biridir diyebilmemiz mümkündür. Artık fotoğraf makinaları çok farklı boyutlara ulaşarak büyük bir aşama kaydetmiştir.

h